Régészeti szolgáltatásaink
Régészeti feladatellátás:A földmunkával járó beavatkozás, fejlesztés, beruházás esetén feltárásra jogosult által végzett lelőhely-felderítés és megelőző jellegű, közfeladatként állami vagy önkormányzati fenntartású intézmény által végzett örökségvédelmi tevékenység, melynek szaktevékenységi része a feltárásvezetés, a feltárás dokumentálása, a régésztechnikusi feladatellátás, a leletek elsődleges feldolgozása Járulékos része a régészeti bontómunka (2001. évi LXIV. tv. 7. §).
A következő részletezett szolgáltatások esetén mindig szerződést kell kötni a Múzeummal a feladatellátásra. A Megrendelés akár írásos, akár szóbeli formája nem elegendő.
Régészeti megfigyelés
Régészeti megfigyelés:a beruházás földmunkájának régész által a helyszínen történő folyamatos figyelemmel kísérése, szükség esetén a régészeti bontómunka elvégzése és dokumentálása (2001. évi LXIV. tv. 7. §).
A Hatóság a jogszabályok alapján az alábbi esetekben írja elő:
aa) a tervezett tevékenység nem, vagy csak csekély mértékben érinti a nyilvántartott régészeti lelőhelyet és a régészeti örökség elemeit,
ab) a régészeti örökség elemeinek előfordulása szórványos,
ac) a beruházással kapcsolatos földmunka mélysége nem éri el a régészeti örökség elemeinek jelentkezési szintjét,
ad) a nyilvántartott régészeti lelőhely beruházással érintett területét korábban földmunkával bolygatták, vagy
ae) a beruházás műszaki jellege miatt a régészeti feladatellátás más módon nem végezhető el(2001. évi LXIV. tv. 22. § (3)).
A Múzeum vállalja, hogy a régészeti megfigyelést, szakfelügyeletet a mélyüléssel járó földmunkák időtartamára biztosítja, és az ott esetlegesen jelentkező régészeti objektumokat, azok kibontása nélkül, dokumentálja.
68/2018. (IV.9.) Korm. rendelet, a kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról alapján:
Régészeti megfigyelés, szakfelügyelet |
nettó 8000 Ft/óra/fő, de legalább 36.000 Ft/nap/fő |
Amennyiben a régészeti megfigyelés során régészeti jelenségek kerülnek elő, a Szerződő Felek külön megállapodás keretében gondoskodnak azok feltárásáról.
Próbafeltárás
Próbafeltárás:a régészeti érdekű területek régészeti érintettségének megállapítása, a régészeti lelőhelyek állapotának felmérése, jellegének, térbeli kiterjedésének és rétegsorainak megállapítása, a próbafeltárást követő megelőző feltárás esetén a veszélyeztető források és a megelőző feltárás módjának és mértékének meghatározása vagy a lelőhelyek védelmi fokozatának megállapítása és osztályozása céljából végzett régészeti feltárás (2001. évi LXIV. tv. 7. §).
A Hatóság a jogszabályok alapján az alábbi esetekben írja elő:
ba) előzetes régészeti dokumentáció nem áll rendelkezésre, vagy annak készítéséhez jogszabályban meghatározottak szerint nem végeztek próbafeltárást,
bb) földkiemeléssel nem járó alapozási technikával tervezett beruházás valósul meg,
bc) a nyilvántartott régészeti lelőhely jellege, intenzitása, térbeli kiterjedése vagy rétegsora nem ismert (2001. évi LXIV. tv. 22. § (3)).
A próbafeltárás során általában kutatóárkok, ún. szondák kerülnek kialakításra, melyekből megállapítható a beruházás területének régészeti érintettsége. Amennyiben a próbafeltárás pozitív eredményt hoz, azaz a terület régészetileg fedett, teljes felületű feltárás elvégzése válhat szükségessé.
Teljes felületű feltárás
Teljes felületű feltárás: nyilvántartott régészeti lelőhelyen a régészeti örökség elemeinek a földmunkával érintett terület teljes egészén történő feltárása (2001. évi LXIV. tv. 7. §).
A Hatóság a jogszabályok alapján az alábbi esetekben írja elő:
ca) a beruházással érintett lelőhely vagy lelőhelyrész hazánk múltjának kiemelkedő fontosságú forrása,
cb)a beruházás történeti városmag területén valósul meg,
d)teljes felületű feltárást írhat elő, ha a feltárás a tudományos ismereteket várhatóan jelentős új eredményekkel gazdagítja (2001. évi LXIV. tv. 22. § (3)).
A teljes felületű feltárás során a beruházás területének régészetileg fedett, érintett része kerül feltárásra.
Próbafeltárás, teljes felületű feltárás költségei:
68/2018. (IV.9.) Korm. rendelet, a kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról alapján:
Egy vagy több korszak történeti összefüggésben megmaradt emlékanyagának feltárása (1 vagy 2 rétegű) | 3150 Ft + áfa/m² |
Többrétegű lelőhely (3 rétegtől) | 3150 Ft x (rétegszám-1) + áfa/m² |
Történeti városmag, kis intenzitású (kis mélység, csekély fedettség, kevés objektum) | 15750 Ft + áfa/m² |
Történeti városmag kis intenzitású (nagy mélység, csekély fedettség, kevés objektum) | 31500 Ft + áfa/m² |
Történeti városmag, közepes intenzitású (közepes mélység, közepes fedettség, területileg összefüggő objektumok) | 47250 Ft + áfa/m² |
Történeti városmag (nagy mélység, intenzív fedettség, egymást átfedő objektumok) | 63000 Ft + áfa/m² |
Történeti városmagban 5 m² alatti alapterületű feltárás (5 métert meghaladó mélység, intenzív fedettség, egymást átfedő objektumok) | 100000 Ft + áfa/m² |
Megfigyelés keretében végzett bontómunka | 3150 Ft + áfa/m² |
A m² alapú díjazás esetén a lehatárolás geodéziai kijelölése és a befoglalt terület kiszámítása: minden esetben a régészeti objektum külső kontúrvonalától számított 10 méteres távolságban húzott határoló vonallal lehatárolt terület, illetve az egyes objektumok köré így húzott vonalak által kijelölt poligon területe kerül elszámolásra.
A szolgáltatás a következőket tartalmazza:
• ásatási bontómunka, régészi és régésztechnikusi szakmunka
• terepi geodézia, terepi dokumentáció készítése, dokumentáció térinformatikai feldolgozása
• dokumentáció archiválása
• elsődleges leletfeldolgozás (mosás, restaurálás, statikai kiegészítés, elsődleges leletazonosítóval való ellátás)
• elsődleges tudományos feldolgozás (előzetes jelentés)
• múzeumi raktározás költségei
A régészeti feltáráshoz kapcsolódó régészeti földmunka megvalósításáról a beruházó köteles gondoskodni. Ha a beruházó nem tudja biztosítani a földmunkát, akkor a feltárást végző intézmény – a közbeszerzésekről szóló törvény szerint – gondoskodik a régészeti feladatellátáshoz kapcsolódó földmunka elvégzéséről a beruházó költségén (2001. évi LXIV. tv. 23. § (2)).
A szolgáltatási díj NEM tartalmazza a gépi földmunkavégzést, a tűzszerészeti munkákat, valamint az esetlegesen szükséges bozótirtás, fakitermelés költségei sem.