„Tüzelőanyaghiány”
Az iparművész-műkovács Schima Bandi (1882–1959) magánemberként szenvedélyesen írt, rajzolt, levelezett. Az elő világháború éveiben készült egyedi levelezőlap-sorozatai a háborús idők abszurditását, a társadalomra nehezedő hadiállapot fonákságait örökítik meg. A „Háborús erkölcsök” széria VI. lapja 1917 telén a hátország lakosságát érintő igen jelentős tüzelőhiányt tematizálja.
A világégés negyedik évében a hadigazdaság és a frontra termelés a közellátás súlyos romlását, felpörgő inflációt, egyúttal a civil társadalom fokozatos elnyomorodását eredményezte. 1918-tól mindennaposak voltak a sztrájkok a fővárosi üzemekben, az össztársadalmi elégedetlenség végül az őszirózsás forradalomba torkollt, amely az utolsó szöget is beütötte Osztrák–Magyar Monarchia koporsójába.
Papír, tus, akvarell, 130 x 90 mm
Ltsz. RHD.2019.127.1.
A színes kartonra tussal és akvarellel készített levelezőlap frappáns – főleg az utókornak szánt – társadalmi üzenete az otthonában, sapkában és télikabátban hideg ujjait dörzsölgető, didergő figura alatt olvasható:
A „hinterlandi” tiszteknek és zuppásoknak a Kincstár megtömi kamrájukat szénnel, fával. A mindent kiizzadó „civilbagázs” pedig fűtsön magának, ahogyan tud.
Pozsony, 1917. február 14.
A levelezőlap címzettje Martos Ferenc (1882-1956) volt.
Cserhalmi Zoltán
történész muzeológus