Módszertani szakmai nap

Időpont: 2025. június 6. 10.00 óra 

Helyszín: Apátúr-ház (9022 Győr, Széchenyi tér 5.)

A részletes programot ide kattintva olvashatják. 

A Magyar Néprajzi Társaság szervezésében soron következő, immáron harmadik regionális módszertani szakmai nap a néprajzi gyűjtésről Győr városában, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumban valósul meg, a két intézmény közt 2020 óta fennálló partnerség keretében.

A Magyar Néprajzi Társaság Néprajzi Gyűjtő Szakosztálya szakmai konferencia sorozatot szervezett, melynek harmadik állomása a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumban van, a siófoki és a budapesti továbbképzéseket követően. A Tradíció Szakmai Napok 2024-2025. keretében a szervezők kiemelt figyelmet fordítanak a néprajzi gyűjtők közösségépítésére, folyamatos képzésére. A találkozások során a résztvevőknek eszmecserére és konzultációkra nyílik lehetősége, valamint szakmai-módszertani direkt támogatást kapnak a programok során. A múzeumok és helytörténeti gyűjtemények néprajzi gyűjteményeinek és a kiállításoknak megtekintése révén betekintést nyerhetnek a muzeális intézmények műtárgy gyarapítási és műtárgykezelési folyamatába; megismerhetik a néprajzi muzeológia szakmai kihívásait, a módszertani újításokat; közelebb kerülhetnek egy-egy régió néprajzi örökségéhez. Az előadások felhívják a figyelmet a mindig aktuális néprajzi kutatási témákra és a regionális sajátosságokra. Az új témák és új megközelítések megismerése révén a Tradíció pályázók és a néprajzi gyűjtés iránt érdeklődők egyaránt inspirációt nyerhetnek az általuk vizsgált témakörök minél több szempontú vizsgálatára.

A 2025. június 6-án megrendezésre kerülő regionális módszertani szakmai nap aktualitásai: tárgyak szerepe egy-egy szokással kapcsolatban, a kortárs tárgyi közegek mélyebb vizsgálata; a magyarországi szocializmus évtizedeire vonatkozó egyéni és kisközösségi életstratégiák.

A délelőtti szekcióban előadások keretében ismerkedhetnek meg a résztvevők a Kisalföld és a Csallóköz kézművesiparával, szakrális néprajzával, gazdálkodásával, az országhatárokon átívelő néprajzi gyűjtés 20. századi történetével. Az előadások frontálisak, de interaktív jellegűek, hiszen fontosnak tartjuk a párbeszédet, szakmai eszmecserét a szakemberek és a gyűjtők között, a vita során közvetlen hozzászólásokra is mód van.

A délutáni konzultációk keretében két néprajzi gyűjtő tablókiállítását tekinthetik meg a résztvevők, ennek kapcsán nyílik lehetőség az egyes gyűjtői hozzáállás megismerésére és az érdeklődők tájékozódhatnak, megoszthatják egymással tapasztalataikat módszereikről.

A nap utolsó harmadában a résztvevők szakmai vezetés mellett megtekinthetik a cserépkályha-történeti kiállítást a Fruhmann-házban  és a Patkó Imre állandó kiállítást a Vastuskós házban.