Tudomány megszerzése a mágikus térben

A boszorkányos tudomány megszerzésének gyakori módja, hogy a jelölt egy kört rajzol maga köré.

„Karácsony éjjelén, éjfélkor a keresztúton nagy nyárfák alatt csinálják. A kört mogyoróvesszővel csinálják. Ördögök ijesztgetik, boszorkányok, először egerek, ezek változnak át ördögökké, vagy boszorkányokká, tüzes kocsival, békával, ki akarják a kezét, lábát, végül a nyakát csavarni. Ha kiállja a próbát boszorkányok, tudósok lesznek.”

(Cikolasziget, 1969)

A fenti eljárás az egész vidéken ismert volt, s az elbeszélések szerint gyakran kiegészült egy esküszöveggel is, mely általában úgy kezdődött „Hiszem a (meszes)fazekat…” s valamilyen Istent megtagadó kijelentéssel végződött.

Másik gyakori módszer a hiedelem szerint a tudós pásztorok tudományának átadására/megszerzésére volt alkalmas.

Mecséren „Farkas bácsit” kérte a nevelt fia, hogy adja át neki a tudását. Ehhez éjjel 12 órakor a gyereket a mestergerenda alá ültette, ki kellett tátania a száját. Farkas bácsi egy dobozkából kiengedett egy fekete bogarat vagy dongó legyet, ami kétszer körberepülte a gyerek fejét, harmadszorra be akart repülni a szájába, de ő becsukta a száját. A bogár ott kaparászott, de aztán lejárt az idő, nem sikerült átvennie a tudományt. (XJM.NH.58.71.)